Forum mopsyforum.forumoteka.pl Strona Główna mopsyforum.forumoteka.pl
Mopsy Forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

* Wzorzec Rasy Mops * WADY u mopsów *
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum mopsyforum.forumoteka.pl Strona Główna -> Mopsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Betina



Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 11012

PostWysłany: Nie Mar 01, 2009 11:49 am    Temat postu: * Wzorzec Rasy Mops * WADY u mopsów * Odpowiedz z cytatem

Wzorzec Rasy MOPS

wpisany do FCI pod nr : 253

Wrażenie ogólne : Sylwetka kwadratowa i mocna " multum in parvo" wyraża się w zawartości sylwetki, wzajemnych proporcjach i kondycji mięśniowej.

Cechy charakterystyczne: wielki urok, dostojeństwo i inteligencja.

Temperament: zrównoważony, wesoły i żywy.

Głowa i czaszka: głowa duża, okrągła lecz nie jabłkowata, bez bruzdy czołowej. Pysk krótki szerokigraniasty, nie zadarty. Zmarszczki mocno wyrażone.

Oczy: ciemne, bardzo duże, kulistego kształtu, łagodny i zatroskany wyraz, bardzo błyszczące, a w chwili podniecenia pełne ognia.

Uszy: cienkie, małe, delikatne jak aksamit. Dwa rodzaje:

* różyczkowate - małe zwisające uszy, załamane i odchylone do tyłu uwidaczniające wnętrze ucha, oraz wyżej cenione:

* w kształcie guzika - załamane ku przodowi, końce przylegają do czaszki i zakrywają wnętrze ucha.

Pysk: niewielki przodozgryz. Krzywa żuchwa, pokazywanie języka jest niedopuszczalną wadą.

Szyja:
lekko łukowata, przypominająca czub hełmu, mocna, gruba, dostatecznie długa, aby głowa była dumnie noszona.

Kończyny przednie: bardzo mocne, proste, umiarkowanej długości, ustawione pod tułowiem. Łopatki ustawione ukośnie.

Tułów:
krótki, zwarty, szeroka klatka piersiowa, mocno ożebrowana. Prosta linia grzbietu, ani wysklepiona ani zapadnięta.

Kończyny tylne: bardzo mocne, umiarkowanej długości, dobrze ukątowane stawy kolanowe, ustawione pod tułowiem, proste i równolegle oglądane z tylu.

Łapy: nie tak długie jak zajęcze ani tak okrągłe jak kocie, wyraźnie oddzielone palce, czarne paznokcie.

Ogon: wysoko osadzony, zawinięty, możliwie jak najbardziej przylegający do biodra. Podwójnie skręcony bardzo pożądany.

Ruch: Kończyny przednie oglądane w ruchu powinny unosić się i opadać w przedłużeniu linii łopatkowej, łapy skierowane zupełnie na wprost, ni do środka ani na zewnątrz .Akcja kończyn tylnych tak samo prawidłowa. Kończyny przednie z dobrym wykrokiem, kończyny tylne poruszają się swobodnie z dobrą pracą stawów kolanowych. Lekko toczący się ruch kończyn tylnych jest dopełnieniem typowego ruchu.

Szata: delikatna, gładka, miękka, błyszcząca, krótka. Nie twarda i nie wełnista.

Kolor: Beżowy z czarną maską ( gdzie odcienie beżu mogą wpadać w kolor srebrny, brzoskwiniowy, płowy. Każdy kolor czysty dla podkreślenia kontrastu między barwą szaty a pręgą grzbietową( linia od potylicy do ogona) i maską., oraz kolor czysto czarny. Znaczenia wyraźnie odgraniczone. Pysk lub maska, uszy, "pieprzyki" na policzkach, "odcisk kciuka" czyli "diament" na czole i pręga grzbietowa tak czarne jak to możliwe.

Wielkość:
idealna waga 6,3 - 8,1 kg.

Wady: jakiekolwiek odchylenie od podanych cech powinno być uważane za wadę, której ocena powinna pozostawać w proporcji do jej stopnia.

Uwaga: psy muszą mieć dwa w pełni wykształcone jądra, znajdujące się całkowicie w worku mosznowym.




Dodatkowo Omówienie:

Mops -zwarty, krępy wyraźnie wpisany w kwadrat pies o mocnej muskulaturze, ogromnym wdzięku i inteligencji zawsze w dobrym humorze szczęśliwy i dumny.

Głowa dość okrągła głowa z wyraźnie zaznaczonymi zmarszczkami, kufa krótka, ścięta kwadratowa kończy się czarną truflą nosową.

Oczy bardzo duże okrągłe, ciemne i błyszczące o wyraźnie łagodnym spojrzeniu.

Uszy małe ciemne w kształcie guzika lub płatka róży w dotyku aksamitne i miękkie.

Wargi: lekko wysunięta szeroka żuchwa siekacze dolne prawie w linii prostej. Kończyny przednie bardzo silne proste o średniej długości, dobrze ustawione pod tułowiem, łopatki skośne.

Tułów krótki zwarty o szerokiej klatce piersiowej i mocnych żebrach. W linii dolnej prosty. Kończyny tylne bardzo silne średniej długości dobrze kontowane zaokrąglone osadzone wyraźnie pod tułowiem, w widoku z tyłu proste stawiane równolegle.

Ogon wysoko osadzony mocno zawinięty jak najbardziej przylegający do biodra przy czym podwójny skręt jest bardzo pożądany.

Włos krótki miękki i połyskliwy

Maść srebrzysta morelowa lub płowa lub czarna. Każdy kolor musi być wyraźny, tak aby widoczny był kontrast pomiędzy kolorem dominującym a ubarwieniem śladowym.

Maska uszy brodawki na policzkach, diadem na czole, pręga na plecach jak najbardziej czarne.

Warto wiedzieć
Mops jest psem pragnącym stałego kontaktu z człowiekiem starającym się prawie bez przerwy zwracać na siebie uwagę opiekuna.

Mops przy kompletnym braku agresywności nie zna gestu poddania się. Gdy dojdzie do starcia będzie walczył aż do upadłego.

Współżyjąc z mopsami róbmy wszystko aby mogły myśleć o nas dobrze.


Higiena

Mops nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy co jakiś czas wykąpać go w letniej wodzie z dodatkiem specjalnego szamponu. Natomiast więcej czasu należy poświęcić na wyczesywanie martwego włosa, zwłaszcza w okresie linienia.

Pozostaje jeszcze pielęgnacja uszu i fałdy nosowej, które wystarczy dwa razy w tygodniu przetrzeć specjalnie nawilżoną chusteczką.

Raz w miesiącu przycinamy naszemu psu pazury aby nie dopuścić do zbytniego wzrostu rdzenia, który znajduje się wewnątrz.

Żywienie psa

Dokarmianie szczeniąt rozpoczynamy po ukończeniu trzeciego tygodnia życia. Zaczynamy od bardzo drobno siekanego lub mielonego mięsa wołowego. Początkowo jest to bardzo mała ilość, która z dnia na dzień zwiększa swoją objętość wraz z apetytem szczeniąt.
W piątym tygodniu mleko matki powinno stanowić tylko pokarm uzupełniający. W tym okresie wprowadzamy również suchą karmę, którą musimy namaczać.
Karma powinna być ze specjalnym przeznaczeniem dla szczeniąt

_________________
Zapraszam na stronę hodowli p.Stelli Zawadzkiej www.stellanova.pl


Ostatnio zmieniony przez Betina dnia Czw Sie 06, 2009 11:24 am, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
amelia22



Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 4923

PostWysłany: Nie Mar 01, 2009 1:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za całościowe ujęcie tematu związanego ze wzorcem rasy,pielęgnacją i żywieniem Mopsa,będę często tu zaglądać dla przypomnienia. :sunny:
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
amelia22



Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 4923

PostWysłany: Wto Mar 24, 2009 10:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W pierwszym numerze kwartalnika PIES w artykule o Molosach ze starej prasy jest taka informacja m.in.
"Od czasu do czasu mopsy stają się mednemi,pokojowemi pieskami, co miało miejsce przed kilkunasty laty, lecz niedługo cieszyły się uznaniem.
Nic to dziwnego, gdyż ani powierzchowność tych psów, ani ich charakter nie należą do sympatycznych. Młode mopsiki są dość żywe i wesołe, lecz dorosłe stają się coraz bardziej ociążałemi i ponuremi, a przy tem mają skłonność do nadmiernego tycia."/pisownie zachowałam zgodną z cytatem/.
Ciekawi mnie kto obecnie zgadza się z powyższym opisem z dawnych lat,bo ja absolutnie nie mogę się z nią zgodzić!!!! :cring:

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Betina



Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 11012

PostWysłany: Wto Mar 24, 2009 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest cytat z bardzo starej książki, którą opisałam na swojej stronie: http://www.stellanova.waw.pl/mops_o_rasie.htm

...tam zamiesiłam również te książkę - zaskanowałm ja Smile

a jest to wydana w roku 1893 w Warszawie , nakładem Gebethnera i Wolfa, pierwszą książkę kynologiczną autorstwa Stanisława Rewińskiego zatytułowaną: "PIES JEGO GATUNKI, RASY, WYCHOWANIE, UTRZYMANIE, UŻYTKI, UKŁADANIE, CHOROBY I LECZENIE.




A to jzu wkleję te książeczkę i tutaj:



Mam ja już bardzo długo i jestem z niej bardzo dumna bo to stara pamiątka :flower:

I jeszcze wkleje to co mam na stronie:

Zawiera ona również rycinę przedstawiającą mopsa jak również jego opis.
Autor był zdecydowanym wrogiem mopsów , jak wynika z opisu i komentarzy.
Cyt. " Mops gruby, krępy, opasły, z krótką, śmiesznie do góry zadartą mordą, z okrągłym i szerokim łebkiem, z uszkami sterczącemi do góry i w końcach tylko zwisłemi, , z krótkim, zakręconym i na grzbiet zadartym ogonkiem, maści czarniawej na grzbiecie i zupełnie czarnej na pyszczku i policzkach, o chrapliwym glosie, zastąpił dzisiaj charcika i bardzo sie upowszechnił, chociaż przed kilkunastu laty stanowił prawdziwą rzadkość ".

Dodane po 15 minutach:

amelia22 napisał:
...dorosłe stają się coraz bardziej ociążałemi i ponuremi, a przy tem mają skłonność do nadmiernego tycia."...

Ciekawi mnie kto obecnie zgadza się z powyższym opisem z dawnych lat,bo ja absolutnie nie mogę się z nią zgodzić!!!! :cring:


Ja tez sie nie zgadzam a zważywszy, że opis autora tej wypowiedzi był tendencyjnie zly bo nie przypadły mu do gustu mopsiki to nie ma co sie przejmować. Aczkolwiek właśnie te niepochlebne opinie przeszły do historii...

_________________
Zapraszam na stronę hodowli p.Stelli Zawadzkiej www.stellanova.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oOla&Łukasz



Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 131

PostWysłany: Czw Maj 07, 2009 9:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jak to jest z brzuszkami ? (tzn kolorem skóry) nasz Maniek ma czarny brzuszek , ale na większości zdjęć widzę jasne ?Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mmonika733



Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 2337

PostWysłany: Pon Maj 11, 2009 3:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Naszej Kornelce od miesiąca (może ciutkę dłużej) brzuszek ze świńskiego różowego zrobił się prawie czarny !!! ;d Powiedziano mi że małe brzuszki zmieniaja kolorki i mogą w przyszłości zblednąć !!! :haha:
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Betina



Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 11012

PostWysłany: Pon Lip 06, 2009 8:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pewnie ze zmieniają Smile
_________________
Zapraszam na stronę hodowli p.Stelli Zawadzkiej www.stellanova.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Betina



Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 11012

PostWysłany: Czw Sie 06, 2009 11:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na molosach ukazały się zdjecia przedstawiające wady mopsie - bardzo dobry pomysł zważywszy, ze są podane w "obrazującej" formie.
Oto cechy nieprawidłowe i wady u mopsów:



opuszczony ogon, głowa nisko




wysokonożność, rachityczność





wypadający język





zezowatość, wytrzeszcz








sylwetka prostokątna (powinna być w kwadracie)







postawa francuska

_________________
Zapraszam na stronę hodowli p.Stelli Zawadzkiej www.stellanova.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mmonika733



Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 2337

PostWysłany: Czw Sie 06, 2009 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stellanova napisał:
Na molosach ukazały się zdjecia przedstawiające wady mopsie - bardzo dobry pomysł zważywszy, ze są podane w "obrazującej" formie.
Oto cechy nieprawidłowe i wady u mopsów:



sylwetka prostokątna (powinna być w kwadracie)

Czyli tylnie nózki powinny być stawiane bardziej do środka ??

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
zzlotko35



Dołączył: 26 Gru 2008
Posty: 1609

PostWysłany: Czw Sie 06, 2009 7:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chodzi o stawianie nóżek tylko patrząc na mopsa z boku powinnaś widzieć go wpisanego w kwadrat anie w prostokąt jak ten z ostatniej foty on jest troszkę przy długi w tułowiu
_________________
www.virgoalmondegafci.republika.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Betina



Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 11012

PostWysłany: Czw Sie 06, 2009 9:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten na obrazku ma dobrze ustawione konczyny.
Srodstopie tylnej nogi musi tworzyc kat prosty z podłozem - i tak jest na tym zdjeciu Smile
Czy ustawienie jest jak najbardziej dobre.
Chodzi o to aby pies był wpisany w kawdrat a nei w prostokat.
Pies to znaczy jego sylwetka.

_________________
Zapraszam na stronę hodowli p.Stelli Zawadzkiej www.stellanova.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Betina



Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 11012

PostWysłany: Czw Sie 06, 2009 11:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moniko zobacz:

Narysowałam tu u mopsów - ich sylwetkę wpisane w figury geometryczne:)



Ten peis ma głowe odwrocona do zdjecia wiec jeszcze zmeinia sie jego tzw. "linia frontu". Ale obrysowłam biała linia tak jakby miał głowe zwrocona w str tł. - widzisz?
Na jdenym psie wyszedł prostokat a na drugim kwadrat.
Mops ma miec sylwetke wpisna w kwadrat!

_________________
Zapraszam na stronę hodowli p.Stelli Zawadzkiej www.stellanova.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ani@



Dołączył: 23 Maj 2009
Posty: 78

PostWysłany: Pią Sie 07, 2009 2:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a Vigor jest wpisany w kwadrat?? na tym zdj widać jego sylwetkę


Bo na tej właśnie wystawie, z której mam te zdjęcie sędzina w opisie napisała mi, że "powinien być trochę dłuższy", to jak to jest? Byłby wtedy wpisany w prostokąt. To czy rzeczywiście trochę powinien być dłuższy czy ta sędzina po prostu wolała te dłuższe?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Betina



Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 11012

PostWysłany: Pią Sie 07, 2009 3:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Twój Vigor jest idealny! :jupi:
Jest jak najbardziej wpisany w kwadrat :thumright: a ta sędzina krótko powiem: powinna oceniać inne rasy a na pewno nei mopsy czy np. dobermany Laughing bo te drugie tez powinny być wpisane w kwadrat!
Napisz mi prosze co to za "mądra" sedzina tak sie wybiła?

_________________
Zapraszam na stronę hodowli p.Stelli Zawadzkiej www.stellanova.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mmonika733



Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 2337

PostWysłany: Pią Sie 07, 2009 4:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

BEATKO KOCHAN ABARDZO CI DZIĘKUJĘ W KOŃCU WIEM O CO CHODZI !!! ;* :surrender: :zakochany: :509:
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum mopsyforum.forumoteka.pl Strona Główna -> Mopsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum