Forum mopsyforum.forumoteka.pl Strona Główna mopsyforum.forumoteka.pl
Mopsy Forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

* Wzorzec Rasy Mops * WADY u mopsów *
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum mopsyforum.forumoteka.pl Strona Główna -> Mopsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zzlotko35



Dołączył: 26 Gru 2008
Posty: 1609

PostWysłany: Pią Sie 07, 2009 4:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łona pewnikiem od jamników z ringu wpadła na chwilkę i dlatego takie głupoty kazała notować w opisie!! :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Aniu Twój Vigorek jest jak najbardziej wpisany w kwadrat i bardzo pięknie się prezentuje na wystawach bo już miałam okazję go oglądać ,oczywiście to ze jest pieknie zaprezentowany to Twoja zasługa .BRAWO :thumright: :thumright: :thumright:

_________________
www.virgoalmondegafci.republika.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zzlotko35



Dołączył: 26 Gru 2008
Posty: 1609

PostWysłany: Pią Sie 07, 2009 4:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aa tu będę niedyskretna Beatko ten wpisany w kwadrat to oczywiście Twój HOPEK???????????????ja mam do niego słabość i sentyment chociaż widziałam go tylko na fotkach i w prasie ale jakby nie było był tatusiem mojej pierwszej KOCHANEJ I NIE ZAPOMNIANEJ MOPSICZKI PRINCESSY SYMPATIA po domowemu MAJA ............bardzo a nią tęsknię :shy:
_________________
www.virgoalmondegafci.republika.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ani@



Dołączył: 23 Maj 2009
Posty: 78

PostWysłany: Pią Sie 07, 2009 4:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sędzina, która oceniała to Tina Taulos z Finlandii. Uff... Cieszę się, że Vigor ma prawidłową sylwetkę :rotfl:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Betina



Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 11012

PostWysłany: Pią Sie 07, 2009 6:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli jednak sędzina tzw. "od wszystkiego" :rotfl: więc nic dziwnego Wink
_________________
Zapraszam na stronę hodowli p.Stelli Zawadzkiej www.stellanova.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Spajk



Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 4503

PostWysłany: Pon Sie 10, 2009 1:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Beatko - skąd wzięłaś fotki z tymi "fałszywmi mopsami"??
Z niektórych się uśmiałam Embarassed

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Betina



Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 11012

PostWysłany: Wto Sie 11, 2009 7:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z internetu Laughing
_________________
Zapraszam na stronę hodowli p.Stelli Zawadzkiej www.stellanova.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
amelia22



Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 4923

PostWysłany: Sob Wrz 05, 2009 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Komentarz do wzorca rasy mops wg.Tomasza SPALTENSTEINA

Dobrze rozwinięte mięśnie....wskazują na utrzymanie w najlepszej kondycji mopsa....dlatego należy zadbać o regularne spacery i ćwiczenia. Spacery po ulicy na bezpiecznej smyczy są tak samo niezbędne jak biegi na swobodzie. Spacery po twardej nawierzchni działają dobrze i na związanie stóp, i na wyrobienie należytej kondycji mięśni /w czasie spacerów ścierają się pazury, których obcinanie nie jest wtedy konieczne/. Mopsy szybko się męczą,przeciętny spacer nie powinien trwać dłużej niż pół godziny. Ponieważ podczas upałów krótkonose psy męczą się bardzo szybko, a niedotlenione serce może poważnie niedomagać, spacery należy skrócić do 10 minut. Tak samo długo powinny trwać spacery w mroźne, zimowe dni.
Głowa mopsa powinna przykuwać uwagę obserwatora. Powinna być masywna, ale nie może być nieproporcjonalna do całości psa. Efektem ostatecznym musi być doskonale zharmonizowana budowa. Szczyt głowy, gdy ją oglądamy z frontu, powinien być pomiędzy uszami prawie płaski. Oczy dobrze osadzone /nigdy nie wyłupiaste/ w czaszce, ułożone są na jednej linii z uszami. Kufa musi być szeroka, ale dzięki niewielkiej głębokości nie wygląda na zbyt ciężką. Żuchwa jest szeroka, tworzy wyraźny podbródek, ważne jest, aby dolne wargi były przylegające, nie ciężkie ani nie obwisłe.
Bardzo ważny jest zgryz psa, którego wzorzec w ogóle nie określa. Typowy i najbardziej właściwy jest zgryz określany jako "ścisły przodozgryz", tzn.taki, w którym przednia ścianka siekaczy szczęki styka się z tylną ścianką siekaczy żuchwy. Żuchwa, odpowiednio szeroka, ma sześć siekaczy ustawionych w prostej lini pomiędzy kłami. Bardzo poważną wadą jest zbyt duży przodozgryz, taki, kiedy siekacze są widoczne na zewnątrz przy zamkniętym pysku. Inną zdarzającą się względnie często wadą jest zgryz przemienny - żuchwa jest wykręcona, a nieschodzące się należycie zęby powodują "wypadanie" języka. Tyłozgryz, przy którym siepacze żuchwy są cofnięte poza linię siekaczy szczęki, zdarza się rzadko, niemniej jednak jest to dyskwalifikująca wada. Zbyt wąska żuchwa powoduje przemieszczanie zębów, ich niewłaściwe ułożenie /np. w dwóch liniach/, co także jest wadą.
U mopsów nowoczesnego typu nos jest bardzo płaski. Dopuszczalne jest jego nieznaczne wysunięcie, pod warunkiem, że linia brzegu nosa nie opada w dół, lecz jest lekko zadarta. Nos musi mieć zawsze czarny kolor, a nozdrza powinny być duże i proporcjonalne do wielkości głowy.
Głowa łączy się z ciałem poprzez mocną szyję, która ma mieć długość zapewniającą "dumne noszenie głowy". U nasady głowy szyja jest wysklepiona, tworząc lekki łuk podkreślający dumnie noszoną głowę.
Niewiele można dodać do opisu oczu. Jasny kolor tęczówki jest zawsze poważną wadą, podobnie jak małe oczy oraz takie, w których widać za dużo białka.
Uszy różyczkowate to uszy ściśle noszone przy głowie, lekko załamane ku tyłowi, wyglądają one na mniejsze. Uszy guziczkowate są noszone ku przodowi głowy i mają kształt trójkąta.
Końce uszu, jakkolwiek są one noszone, powinny znajdować sie na jednej linii z oczami. Za wadliwe uważa się uszy zbyt duże lub noszone za wysoko. Te ostatnie określa się jako "fruwające'. Włos na uszach powinien być zawsze czarny. U młodych psów niewielkie rozjaśnienie koloru uszu może poprawić się po dorośnięciu.
Kończyny przednie muszą być zawsze proste, mocne, umieszczone w dobrej odległości od siebie, Tak by odpowiednio szeroka klatka piersiowa nie ograniczała ich ruchu, łopatka winna być skośnie ustawiona. Wadą są kończyny beczkowate, lub rozstawione, o luźnych łokciach oraz taka postawa, gdy stopy wykręcone są na zewnątrz lub ku środkowi. Poważną wadą jest wąska klatka piersiowa i spionowana łopatka.
Tułów powinien mieć obrys kwadratu,grzbiet prosty i krótki, dobrze wysklepione żebra, tak aby boki były zaokrąglone. Za wady uważa się długi grzbiet, płaskie boki, grzbiet o linii łukowatej lub karpi grzbiet, takze grzbiet miękki i zapadnięty w partii łopatki.
Kończyny tylne muszą być dobrze kątowane w stawie kolanowym. Uda muszą mieć dobrze rozwinięte umięśnienie i w należytej kondycji.
Poważnymi wadami są: zbyt krótkie podudzie psujące kątowanie kończyn tylnych, zbyt spadzisty zad, którego efektem jest ustawienie kończyn "pod psem". Kości kończyn przednich i tylnych powinny być tak mocne, jak to jest możliwe, przy zachowaniu proporcji. Wszelkiego rodzaju odstępstwa od prostego ustawienia tylnych nóg: postawa beczkowata, koziniec lub iksowate nogi, są poważnymi wadami. Często, niestety, spotykaną wadą są kolana nie poruszające się ruchem prostym ku przodowi, lecz jakby obracające się, "kręcące młynka". Jest to wada selekcyjna, wykluczająca psa z hodowli i dyskwalifikująca na wystawach, opisana jako patelle luxuation.
Łapy powinny być okrągłe, dwie wewnętrzne opuszki - nieco dłuższe od bocznych. Dobrze wysklepione palce nie powinny być za szerokie i rozłażące się na boki. Wadą są płaski łapy o cienkich, wyprostowanych palcach oraz jasno ubarwionych pazurach.
Ogon powinien być zakręcony przynajmniej raz, a najlepiej dwukrotnie. Wadą jest luźne zakręcenie, tak że przy poruszaniu ogon rozprostowuje się, choćby w części. Za błąd uważa się centralne umieszczenie pierścieni ogona, ale niewielu sędziów zwraca na to uwagę przy ocenianiu psa.
Szata mopsów musi być w dotyku zbliżona do aksamitu. Wadą jest włos zbyt długi lub bardzo twardy /drutowaty/, a także wełniasty. Wzorzec dokładnie wyjaśnia sprawę koloru szaty mopsa. Czasem zdarzają się nieporozumienia. Srebrzystopłowy nie powinien być ciemniejszy niż morelowy ani "przybrudzony". Powinien być czysty w kolorze; kolor zimnopłowy od morelowego różni się tak jak światło księżyca od słonecznego. Morelowy jest znacznie w cieplejszym odcieniu, czasem prawie złoty, a czasem kremowy jak budyń. Znaczenia na każdym z nich muszą się wyraźnie odgraniczać i być jak najczarniejsze.
Psy czarne muszą być dżetowo czarne bez śladów bieli na ciele. Wadami umaszczeń są: zbyt przyciemniona szata, obecność czarnych włosów rozsianych na całym tułowiu i kończynach, także bardzo jasne tło z wyblakłymi znaczeniami i o niewyraźnych brzegach. U współczesnych mopsów czarna pręga grzbietowa jest coraz rzadziej spotykana. Często występuje w wieku szczenięcym lub podczas wymiany szaty, zanika, gdy okrywa włosowa jest już w pełni wykształcona. U czarnych mopsów wadą jest rdzawy nalot lub płowy odcień podszerstka.
Jeśli chodzi o wielkość mopsów,wzorzec określa jedynie ich wagę. Nie jest to satysfakcjonująca miara, zwłaszcza że na wystawach tylko okazjonalnie waży się psy, tak samo na przeglądach hodowlanych. Interpretując wzorzec należałoby przyjąć, że psy i suki są tej samej wielkości. W praktyce jest inaczej - psy są na ogół większe i to nie tylko w tej rasie. Najlepsze reproduktory są mocniejszej budowy, niektóre określić by można jako "przyciężkie". Większość autorów książek o mopsach podaje ich przybliżoną wysokość w kłębie jajo 30-34 cm. Na wystawach zachodnich preferuje się egzemplarze w dolnej granicy wzrostu.
Wzorzec nie opisuje typowego dla tej rasy sposobu poruszania się, a jest to bardzo ważna cecha, szczególnie w dokonywaniu oceny psów na wystawach. Mops powinien poruszać sie krokiem toczącym, choć trudno powiedzieć, czy określenie to dotyczy akcji frontu czy tyłu. Kończyny przednie, ustawione dość szeroko, jeśli pies ma odpowiedniej budowy klatkę piersiową, muszą poruszać się ku przodowi po linii prostej. Nie mogą być prowadzone z wyrzutem na zewnątrz ani podstawione ku środkowi. Tylne kończyny muszą być bardzo dobrze kątowane i chód ich nie może być spętany.

:sunny:

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mmonika733



Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 2337

PostWysłany: Sob Wrz 05, 2009 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo zrozumiały opis !!! :haha:
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Betina



Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 11012

PostWysłany: Sob Wrz 05, 2009 3:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

amelia22 napisał:
Komentarz do wzorca rasy mops wg.Tomasza SPALTENSTEINA

........... Jeśli chodzi o wielkość mopsów,wzorzec określa jedynie ich wagę. Nie jest to satysfakcjonująca miara, zwłaszcza że na wystawach tylko okazjonalnie waży się psy, tak samo na przeglądach hodowlanych. ...

:sunny:

Musze wytłumaczyć, ze kiedy p. Tomasz był w Związku i pisał komentarz wtedy jeszcze obowiązywały tzw. przeglądy hodowlane - nie mylić z przeglądem miotu. I dlatego o tym pisał. Przegląd hodowlany dopuszczał dana sukę czy psa do hodowli ale obowiązywały w tych czasach tylko dwie wystawy Laughing a nie tak jak teraz trzy w tym jedna międzynarodowa :sunny:

_________________
Zapraszam na stronę hodowli p.Stelli Zawadzkiej www.stellanova.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
malgosiaK



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 687

PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 8:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ogonek jeśli chodzi o kolorystykę, jest najbardziej zgodny z wzorcem?
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Betina



Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 11012

PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 5:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

malgosiaK napisał:
a ogonek jeśli chodzi o kolorystykę, jest najbardziej zgodny z wzorcem?


??????????

_________________
Zapraszam na stronę hodowli p.Stelli Zawadzkiej www.stellanova.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
malgosiaK



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 687

PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stellanova napisał:
malgosiaK napisał:
a ogonek jeśli chodzi o kolorystykę, jest najbardziej zgodny z wzorcem?


??????????



miałam na myśli: jaki jest najbardziej zgodny z wzorcem???Jasny po całości?

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tayekuna
Gość





PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 9:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolor ogonka nie ma znaczenia, najwazniejsze aby mopsik swój ogonek nosił pieknie wysoko zakrecony :jupi:
Powrót do góry
malgosiaK



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 687

PostWysłany: Sob Wrz 12, 2009 7:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak jest:))) powiem szczerze Franka ma zabawną prężkę na ogonku, która fikuśnie wygląda, bo podkręca optycznie zawinięcie frędzelka!
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
patima
Gość





PostWysłany: Wto Lis 10, 2009 7:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czy suki też są w kwadrat, czy mogą być dłuższe?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum mopsyforum.forumoteka.pl Strona Główna -> Mopsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum